«

»

Lis 23

SYBIRACKI SZLAK PAMIĘCI

 

DSCN0059.JPG„Sybiracki szlak pamięci” to program edukacyjny Związku Sybiraków, współfinansowany m. in. przez Urząd Marszałkowski województwa zachodniopomorskiego, skierowany do młodzieży szkolnej. Tytuł akcji nawiązuje do szlaku, który niegdyś prowadził Polaków na Sybir po torach imperium sowieckiego. Jak wspominali pani Wanda Przybylska i pan Jurek Lewicki, w chwili wybuchu II wojny światowej mieszkańcy Pokucia (Zaleszczyki i okolice, przy ówczesnej granicy z Rumunią), podróż w bydlęcych, zamykanych szczelnie wagonach trwała niemal miesiąc.   Na stacjach opróżniano wagony z trupów, a do jedzenia podawano wiadro marnej zupy.

23 listopada 2015 r. sybiracki szlak zatrzymał się – jak głosił okolicznościowy plakat na „stacji” Gościno. Pani Wandzie i panu Jerzemu towarzyszył ubrany w mundur żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) podpułkownik rezerwy, pan Daniel Lipski. Niespodziewanie pojawiła się też przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego, której rodzina również ma sybirackie korzenie.

   Goście zaprezentowali dwie lekcje w klasach 2 la oraz 3 lc i 3 ld. W pamięci uczniów utkwił piękny głos pana Jerzego śpiewającego wzruszające pieśni sybirackie, a także silny, wyrazisty tok wypowiedzi pani Wandy   .

   Gościom na zakończenie spotkania w sali nr 15 podziękowała pani dyrektor Halina Schulz – Tkacz, która wraz z uczniami zwiedziła jeszcze wystawę pokazującą miejsca na Syberii, o których opowiadano na lekcjach.

DSCN0061.JPG

ZOBACZ GALERIĘ

                                                                        Mieczysław Bernaś

Koszty pobytu za internat tytułem żywienia i zakwaterowania

Październik 2020 – wyżywienie 276,50 zł – zakwaterowanie 70,00 zł

 

Od września nie ma śniadań poniedziałki.

Zabezpieczyć dziecko w such prowiant.

Drodzy Rodzice,

szkoła przygotowuje się do wprowadzenia nauczania hybrydowego. Czekamy na regulacje prawne, w związku z tym prosimy o bieżące śledzenie informacji na stronie szkoły i dzienniku Librus.
W przypadku braku rozporządzenia MEN dotyczącego organizacji pracy szkoły w systemie hybrydowym zajęcia od poniedziałku odbędą się bez zmian (według planu zajęć tzw.kolorowego).
Młodzież do internatu przyjmowana jest w niedzielę od godz. 16:00.

Z wyrazami szacunku
Halina Schulz-Tkacz
Dyrektor Szkoły